Veikla: Kokia toji Švedijos sostinė? Pirmieji žingsniai Stokholme (II)

2021-11-19

Atėjęs ruduo dažai keri spalvomis, tačiau vis dažniau norisi jaukiai įsitaisyti namuose ir mintimis nusikelti kažkur kitur. Galbūt toji kryptis – Stokholmas? Jei jau išmokote tokius žodžius kaip fika, lagom, gamla stan bei sjuksköterska, turbūt laukiate galimybės aplankyti nuostabiąją Švedijos sostinę ir garsiai ten tari tuos žodžius (na, tikimės paskutiniojo jokioje „ekstra“ situacijoje neprireiks!)

Tęsiame pažintį su pagrindiniais Stokholmo rajonais!

Östermalm

Šis Stokholmo rajonas dažnai apibūdinamas kaip prabangiausias. Jau bevaikštant galima lengvai pastebėti namų puošnumą ir išskirtinumą, todėl nenuostabu, kad šiame rajone rasite nemažą vardinių dizainerių parduotuvių ar puošnių ir prabangių restoranų pasirinkimą. Mėgstantiems nenuilstamą naktinį gyvenimą taip pat rekomenduojama apsilankyti Östermalm rajone, kuris garsėja ypatinga atmosfera pasižyminčiais naktiniais klubais. Visgi, kiekvienam turistui rekomenduojama pasivaikščioti rajonu, pasižvalgyti į vietinę architektūrą, prasieiti Strandvägen, apžiūrėti Dramaten (Karališkąjį dramos teatrą) bei prisėsti Humlegården parke.

 

Djurgården ir Skeppsholmen

Aš visuomet šiuos rajonus vadinu muziejų salomis. Djurgården saloje įsikūrę visi garsiausi Stokholmo muziejai: Vasa muziejus su didžiuoju laivu priešakyje, ABBA muziejus grupės gerbėjams, Skansen, kuris tarp lietuvių dar žinomas kaip švediškos Rumšiškės, Junibacken, patrauksiantis ir mažus, ir didelius Astrid Lindgren gerbėjus, ir dar begalės kitų. Ištroškusiems nutrūktgalviškų pojūčių rekomenduotina užsukti į Gröna Lund atrakcionų parką.  

 

Mano asmeninė rekomendacija – Thiellska gallerian, norintiems susipažinti su garsių Švedijos dailininkų darbais. Itin smagu Djurgården pasiekti pėstute nuo Östermalm arba važiuoti nuo T-centralen stotelės tramvajumi (nr. 7), nes kelionės metu pravažiuojama pro aktyviausias ir vienas labiausiai lankomų vietų mieste.

Skeppsholmen – kiek mažesnė sala, kadaise atlikusi karinio miestelio funkciją, kurioje vienas lankomiausių objektų yra Moderna museet. Jei norite kiek paįvairinti kelionės maršrutą, galite plaukti viešojo transporto laiveliu (Djurgårdsfärjan) iš Djurgården į Skeppsholmen.

Vasastan

Vasastan – centre įsikūręs rajonas, kurį dažniausiai apibūdinu kaip tiesiog labai jaukų. Šiame rajone nemažai gyvenamųjų daugiabučių, tad galbūt todėl šiame rajone lengvai galima pasijusti lyg namuose. Vasastan, anot vietinių, tarsi įsilieja į Norrmalm. Bene svarbiausi rajono taškai yra Odenplan ir St Eriksplan aikštės. Aplink šias vietas nemažai kavinių, puikiai tiksiančių fikai, ir restoranų, kuriuose patiekiamas maistas iš pačių įvairiausių šalių. Beje, būtent šiame rajone gyveno ir Astrid Lindgren, tad galite pasivaikščioti Vasaparken, parke, kuris matosi pro jos paskutiniojo buto (Dalagatan 46) langus. Besidomintiems menu, mano asmeninė rekomendacija – Bonniers konsthall.

Kungsholmen

Nors kaip ir kituose rajonuose, čia netrūksta nei parduotuvių, nei kavinių ar restoranų, Kungsholmen širdis yra miesto rotušė, vienas pagrindinių Stokholmo simbolių, kurį neabejotinai rekomenduotina apsilankyti ir apžiūrėti. Čia dažnai organizuojamos ir trumpos ekskursijos, kurios puikiai supažindina su rotušės istorija ir lankytojai nemažai sužino ir apie banketą, vykstantį čia po Nobelio premijų teikimo ceremonijos. Viena iš mano smultronställen, mėgstamiausių vietų mieste, yra parkelis šalia rotušės – nuostabi vieta atsikvėpti, bežiūrint į vandenį, Gamla stan bei Södermalm.

Tikimės, kad ši dviejų dalių virtuali kelionė padėjo kiek geriau susipažinti su Švedijos sostine jos dar neaplankiusiems, o ten buvusiems – sužadino malonius prisiminimus! Ir toliau sekite „Šiaurės kryptimi“ blogą bei socialinius tinklus, nes jau greitai  grįšime į Stokholmą ir jo apylinkes.

 

Keletas naudingų frazių kelionėms, jei tik pradedate pažintį su švedų kalba!

Hej! – Labas!/pasisveikinimas, kuris yra pats neutraliausias ir galima naudoti bet kuriuo paros metu.

Tack!/Tack så mycket! – Ačiū/Ačiū labai

Jag skulle vilja ha en kanelbulle, tack – Norėčiau cinamoninės bandelės.

Var ligger Nobelmuseet? – Kur yra Nobelio muziejus?

Tunnelbana – metro

Spårvagn – tramvajus

En färja (färjan) – keltas

Dörrarna stängs – Durys užsidaro (šią frazę dažniausiai išgirsite metro arba traukinyje, jau tada nekaišiokite rankų ir kojų tarp durų 😊)

 

 

Greta Barkauskytė, švedų kalbos lektorė ir Švedijos bei kelionių entuziastė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Susidomėjote? Registruokitės į kursus:

    ĮmonėPrivatus asmuo