Veikla: Kokia toji Švedijos sostinė? Pirmieji žingsniai Stokholme (I)

2021-10-01

Įspūdinga ir kerinti, žinoma! Pradėjus pažinti naują kalbą, mėginant įsisavinti negirdėtus žodžius ar konstrukcijas, sustiprėja noras aplankyti šalį, kurioje kalbama ta kalba. Neabejotinai visi „Šiaurės kryptimi“ lektoriai džiaugiasi girdėdami smagias mokinių istorijas iš šiaurės Europos, kur jie realiai išbando savo įgytas žinias. Visgi šį tą pravartu žinoti ir prieš vykstant į atitinkamą šalį, pasidomėti lankytinais objektais ar transporto sistema, kad kelionė būtų kuo sklandesnė. Galbūt mokotės švedų kalbos ir svajojate bei planuojate kuo greičiau aplankyti Stokholmą? O gal ieškote dar nepažintų vietų bei nežinomų faktų apie nuostabiąją Švedijos sostinę? Šis įrašas – kaip tik jums!

Stokholmas – iš įvairiausių didesnių ir mažesnių salų sudarytas miestas, kurio neatskiriama dalis – vanduo, supantis ir visus pagrindinius, miesto centre stūksančius rajonus: Vasastan, Norrmalm, Östermalm, Kungshålmen, Gamla Stan, Södermalm bei Djurgården. Kviečiame leistis į virtualią kelionę ir trumpai susipažinti su šiais rajonais bei planuotis puikias ateities keliones!

Transportas

Stokholmo viešojo transporto sistema – itin išvystyta. Čia visiškai nėra sudėtinga pasiekti bet kurį miesto kampelį, o tam naudojamas labai įvairus transportas: nuo traukinių, metro ir autobusų iki tramvajų bei laivų. Pirmą kartą atvykstantiems į Stokholmą itin rekomenduoju į išmaniuosius telefonus įsidiegti programėlę SL arba susipažinti su puslapiu sl.se – tai yra lietuviškųjų viešojo transporto programėlių atitikmuo, kuris puikiai pagelbės rasti kelią iki muziejaus ar viešbučio.  Turistaujantiems aktualūs gali būti trys bilietų tipai: vienkartinis bilietas, kuris galioja 75 min. po pirmojo pasižymėjimo, bei 24 ar 72 val. bilietai. Bilietus galite įsigyti minėtoje programėlėje arba nusipirkti už papildomą mokestį mėlyną kortelę (kaip pvz. vilniečio kortelė), kurią ir „papildysite“ atitinkamu bilietu.

NB! Važiuodami tramvajumi ar autobusu nepamirškite prieš savo stotelę spustelėti mygtuką STOP, kuris duos ženklą vairuotojui, kad būtent toje stotelėje norėsite išlipti. Kartais pasitaiko atvejų, kad, kai niekas iš keleivių nesiruošia lipti, o stotelėje nėra laukiančiųjų, važiuojama toliau nesustojant.

Gamla stan ir Riddarholmen

Gamla stan, senamiestis, – tikroji Stokholmo širdis, kurioje apstu siaurų gatvelių, puikių kavinių ir tikrai svarbių lankytinų objektų. Turintiems laiko patartina pasiklysti senamiestyje ir išnaršyti jo žavias gatves, tačiau svarbu nepamiršti ir kelių objektų – Slottet, karališkųjų rūmų, kurie sužavės ne tik išore, bet ir vidaus interjeru, Nobelio muziejaus, puikiai pristatančio žymųjį mokslininką ir deramai pagerbiantis Nobelio premijos laureatus, o taip pat ir Stortorget – didžiosios aikštės, kurioje ir rasite Nobelio muziejų bei tame pačiame pastate virš muziejaus veikiančia Svenska akademien. Nepandeminiais laikais tiek rūmai, tiek muziejus siūlė trumpų ekskursijų galimybę, tikėkimės, kad netrukus gidai ir darbuotojai vėl galės pasiūlyti šias alternatyvas.

Aplankykite ir Riddarholmen, stūksantį prie pat senamiesčio, kurį pasieksite pereidami tiltą. Apžiūrėkite įspūdingo dydžio bažnyčią bei prisėskite Evert Taube terasoje, kurioje ne tik rasite garsiojo muzikanto skulptūrą, tačiau jums atsivers puikus vaizdas į Mälaren ežerą bei miesto rotušę.

Norrmalm

Kalbėdami apie miesto centrą dažnai Stokholmo gyventojai referuoja būtent į Norrmalm rajoną. Čia yra galybė visokiausių parduotuvių (mėgstantiems apsipirkit aktualūs yra Åhléns, NK ir Gallerian prekybos centrai), restoranų ir kavinių. Jei išsiilgote miesto šurmulio, vertėtų prasieiti vienomis iš svarbiausių gatvių mieste – Drottninggatan ir Kungsgatan, čia rasite ir kur užkąsti, ir ką įsigyti. Jei eisite nuo Odenplan aikštės, pereisite visą Drottninggatan ir pasieksite parlamentą – Riksdagen – bei senamiestį, kur atsivers gražus vaizdas į karališkuosius rūmus. Ieškantiems istorijos ir kultūros Norrmalm turi ką pasiūlyti: be kitų unikalių muziejų galite aplankyti prie Sergels torg esantį Kulturhuset/Stadsteatern, rajone taip pat yra ne viena bažnyčia ar parkas, kuriuos apžiūrinėdami atitrūksite nuo centro šurmulio.

Södermalm

Šis rajonas, dažniau vietinių vadinamas tiesiog Söder, kiek kitoks nei likusieji rajonai. Iš pradžių nustebdavau, kai bičiuliai, gerai pažįstantys Stokholmą, sužinoję, kad gyvenu būtent Södermalm, aikčiodavo ir girdavo rajoną išsijuosę. Ir iš tiesų – per savaitę taip pamilau šias apylinkes, kad norisi nieko neveikti, o tik klaidžioti jaukiomis gatvėmis. Turistiniuose puslapiuose Söder dažnai apibūdinama kaip bohemiška, atsipalaidavusių ir kūrybiškų žmonių vieta, tačiau mane čia, visų pirma, žavi kontrastai. Einant gatv

e, apstatyta pakankamai naujais, dideliais daugiabučiais, galima pasiekti nedidelį senų, medinių, tradiciškai raudonų namų kvartalėlį, kurį tik ir norisi fotografuoti. Eidami Götgatan ar slampinėdami aplink Mariatorget išvysite begales parduotuvių, kavinių, barų (nors gero maisto gal vertėtų ieškoti ir labiau paslėptose vietose), ką nors naujo norintys sužinoti ir išvysti būtinai turėtų apsilankyti Stadsmuseet (miesto muziejuje) bei Fotografiska (fotografijos muziejuje). Beje, būtent iš Söder rajono atsiveria vienos gražiausių panoramų. Būtinai pasižymėkite žemėlapyje Monteliusvägen ir Fjällgatan, iš šių vietų atsiveriantys vaizdai turėtų nustebinti ne vieną.

Kviečiame toliau sekti „Šiaurės kryptimi“ mokyklos blogą bei jau netrukus sužinoti daugiau apie likusius žaviuosius Stokholmo rajonus!

Šaltiniai, kurie taip pat gali būti naudingi, lankant šiuos rajonus:

Norrmalm and the city center: district guide https://www.visitstockholm.com/see-do/attractions/citynorrmalm/

Places to visit on Södermalm https://www.visitstockholm.com/see-do/attractions/see-the-sights-of-sodermalm/

Gamla stan https://www.visitstockholm.se/o/gamla-stan/

 

(visos straipsnios nuotraukos – autorės. Daugiau Gretos kelionės įspūdžių – jau netrukus)

 

Greta Barkauskytė, švedų kalbos lektorė ir Švedijos bei kelionių entuziastė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Susidomėjote? Registruokitės į kursus:

    ĮmonėPrivatus asmuo