Veikla: Knygų mugė 2022: suvienijančios knygos karo akivaizdoje

2022-03-04

Kiekvieno literatūros mylėtojo laukiamiausias metų renginys, Vilniaus Knygų mugė, šiemet buvo paženklinta liūdesiu ir susimąstymu: pirmąją mugės dieną pasaulį pasiekė žinia apie prasidėjusį karą Ukrainoje. Sunku atsitraukti nuo naujienų portalų, plūstančių vaizdų ir informacijos, tikintis, kad mus kuo greičiau pasieks žinios apie ukrainiečių pergales. Esu tikra, kad daugeliui teko, tam tikra prasme, prisiversti vykti iki Litexpo parodų rūmų ir leisti laiką ten. Apėmus beprasmybės, beviltiškumo ir kaltės jausmams pirmiausia šauna mintis likti namuose ir, susisukus į liūdesio kamuolėlį, nekišti niekur nosies. Bet tuoj pat mintį veja kita mintis: juk negali sėdėti sudėjęs rankų! Kad galėtum padėti kitam, turi pats išlaikyti sveiką protą bei tęsti savo kasdienę veiklą, tad grįžti prie tradicinio ir jau suplanuoto apsilankymo mugėje galų gale atrodė visai logiška.

Kaip ir kone kasmet Knygų mugėje buvo aptariama Šiaurės šalių autorių literatūra, pasirodžiusi ir lietuvių kalba. Penktadienio vakarą mugėje buvo pristatyta ir aptarta leidyklos „Aukso pieva“ išleista knyga „Maresi. Raudonojo vienuolyno kronikos“, kurios autorė Maria Turtschaninoff – švediškai rašanti suomė (knygą iš švedų kalbos vertė Elžbieta Kmitaitė). Renginyje vertėja, o taip pat ir vaikų literatūros specialistė Eglė Baliutavičiūtė, diskutuodamos pažvelgė į šios knygos vietą platesniame kontekste. Tai distopinis kūrinys, vaizduojantis alternatyvią visuomenę, pastatytą ant patriarchato pamatų. Čia nuo sistemos padarinių bandančios išsigelbėti moterys ir merginos mėgina patekti į salą, kurioje negyvena nė vienas vyras. Kaip vertėja ne kartą pastebėjo, tai knyga apie seserystę, o taip pat žinių bei platesnio požiūrio ir suvokimo galią. Galbūt šalia kūrinių, iškėlusių distopijos žanrą į populiarumo viršūnes, tai nėra visiškai nauji naratyvai, tačiau priminimas apie bendrystę ir vienybę kaip būdą pasipriešinti sugedusiai sistemai, ypač šiuo gyvenimo momentu, yra svarbus ir vertingas tiek jaunesniam, tiek jau patyrusiam skaitytojui.

Šeštadienį Knygų mugėje apsilankė islandų rašytojas Hallgrimur Helgason, kuris kartu su jo knygų vertėja į lietuvių kalbą Jūrate Akucevičiūte ir žurnalistu Andriumi Ožalu rašytojo kūrinių „60 kilogramų saulės šviesos“ ir „1000 moteris“ kontekste diskutavo, „ko galima išmokti iš istorijos ir istorijų“. Rašytojas empatiškai išreiškė susirūpinimą dėl Ukrainos žmonių ir viso regiono saugumo bei kalbėdamas jis vis sugrįždavo prie žinių ir domėjimosi svarbos. „Jokia armija negali nuginkluoti geros knygos“, sakė rašytojas, kalbėdamas apie tai, kodėl svarbu išlaikyti smalsumą ir norą suprasti esamą situaciją. H. Helgasono romanai gali būti pavadinti žanrų sintezės pavyzdžiais: juos galima apibūdinti kaip istorinius socialinius romanus, persmelktus humoro, tad domėjimasis įvairiomis istorinėmis peripetijomis šiam rašytojui visiškai nėra svetimas. Pokalbio metu rašytojas nevengė ironiškai pažvelgti į Islandijos istoriją, tautą ir islandų santykį su savo identitetu. Rašytojas teigė, kad šį ryšį neblogai galima perprasti oro uoste, kai islandai išvyksta užsienin palikdami nekenčiamą šalį, o grįždami iš svetur jie džiaugiasi sugrįžę namo į mylimiausiąją Islandiją.

Rašytojas diskusijos metu pasidalino užplūdusiomis emocijomis ir įspūdžiais, apsilankius Islandijos gatvėje Vilniuje. Jis juokavo, kad faktas, jog Islandija pirmoji pripažino Lietuvos nepriklausomybę, yra geriausia, ką islandai yra nuveikę dėl kitos tautos. Ir visgi, žvelgdami iš šių dienų perspektyvos matome, kad šis dviejų nedidelių valstybių ryšys yra išlikęs. Šie pokalbiai Knygų mugėje ir jų metu minėtos knygos yra puikus priminimas, kodėl yra svarbu rūpintis savo, kaip švedai sako, nära och kära – artimaisiais ir brangiaisiais, šiuo atveju, ne tik šeimos nariais ar draugais, bet derėtų žvelgti plačiau – į broliškas tautas. Toji bendrystė, aptariama knygose ir jaučiama susirinkus bendraminčiams, yra mūsų kelias į išlikimą.

Greta Barkauskytė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Susidomėjote? Registruokitės į kursus:

    ĮmonėPrivatus asmuo