Veikla: Ką aplankyti Danijoje už sostinės ribų?

2022-07-01

Vis greičiau artėja atostogų laikotarpis, o drauge su juo, dažnai pagalvojame, kuria kryptimi mums nuvykus. Dažniausiu mūsų pasirinkimu tampa sostinės, ir nors jos labiausiai atspindi multikultūrišką visuomenę bei savyje saugo daugybę muziejų ir kitų kultūrinio paveldo gėrybių, jai nenusileidžia ir periferija. Šiame straipsnyje noriu pasidalinti asmeninėmis rekomendacijomis vietų, kurias teko aplankyti Danijoje, už Kopenhagos ribų.

Odensė

C. Andersen

Tikriausiai kiekvienam vaikystėje teko perskaityti mažiausiai vieną H. C. Anderseno pasaką, o animacinių filmukų matėme tikrai ne du ir ne tris. Ar žinojote, jog garsusis pasakų kūrėjas yra kilęs iš Odensės? Jeigu norite prisiminti vaikystę, smagiai praleisti laiką ir pasimėgauti gražiu, bet ne itin dideliu miestu, kuriame nėra tiek daug triukšmo, Odensė tam puikiai tinka.

Jei nuspręstumėte savo kelionę padaryti literatūrišką, čia visur matysite nuorodas ir užuominas apie garsųjį pasakorių. Galite aplankyti mažytį namą (net patiems smulkiausiems vietomis reikės pasisukti ar pasilenkti), kuriame H. C. Andersenas gimė, aplankyti šiam autoriui skirtą įspūdingą interaktyvų muziejų ir išvysti šį autorių iš vidaus: pažinti jo pomėgius (ar žinojote, kad H. C. Andersenas labai mėgo karpyti popierių ir iš jo daryti smulkiausius, įspūdingus karpinius?) bei asmenybę. Pats miesto senamiestis labai spalvingas ir autentiškas, todėl pasijusite tarsi patys būtumėte pasakų veikėjai ir galėsite pasidaryti puikių nuotraukų.

Baseinai ir uostas

Jeigu pavargsite nuo vaizdų ir spalvų gausos, o dienos pasitaikys itin karštos, galite apsilankyti moderniuose ir visuomenei pritaikytuose viešuose baseinuose, kuriuose įrengti visi būtini patogumai: persirengimo būdelės, dušai, saunos, tualetai ir, žinoma, baseinai. Ši pramoga yra visiškai nemokama ir skirta tiek vietiniams gyventojams, tiek miesto lankytojams. Jei norėtųsi aktyviai praleisti laiką, visada netoliese galite prisijungti pažaisti tinklinį. Vis dėlto, jei oras pasitaikytų nekoks (o svečiuojantis Danijoje visada su savimi svarbu turėti tiek skėtį, tiek kremą nuo saulės) ir pasižymėtų malonia vėsa, puikia pramoga gali tapti tiesiog malonus pasivaikščiojimas uostu ir grožėjimasis naujais, moderniais Odesnės rajonais.

Fiuno kaimas

Pati Odensė įsikūrusi Fiuno saloje, kuri pasižymi išlaikyta autentika ir gamtos grožiu. Jeigu keliaujate su vaikais arba tiesiog norite patirti senų laikų romantiką, rekomenduoju atsidėti keletą valandų į šoną ir aplankyti muziejų – kaimelį. Čia galėsite ramiai vaikščioti tylioje gamtoje ir pažinti tikrą danišką kaimą, jo pastatus, buitį, auginamus gyvulėlius ir augalus. Vaikams tai gali tapti linksmu užsiėmimu, o teritorija gana didelė ir objektų, kurie – labai skirtingi, rasite tikrai daug: kažkur ganysis arklys, kitur išvysite užsislėpusią močiutės trobelę, o trečioje vietoje prieš akis išdygs besisukantis malūnas ar sudžiaustyti skalbiniai. Vis dėlto, Danijos kaimas labai skiriasi nuo lietuviško ir savo akimis pamatysite architektūros, technikos ir buities skirtumus.

Galiu duoti tik vieną praktinį patarimą: jeigu oras lietingas, į šią teritoriją patarčiau autis kuo patogesnę avalynę, nes galite susidurti ir su purvu, ir su balomis, kaip tikrų tikriausiame kaime.

Orhusas

Labai gaila, bet asmeniškai su Orhusu susipažinti turėjome labai mažai laiko, tačiau šis miestas – uostas nuostabus. Kad ir kokiu keliuku pasuksite, kokią gatvę nutarsite aplankyti, galiausiai atsidursite prie vandens. Vis dėlto, čia – vienas didžiausių Europos uostų. Nuostabiai įrengta pakrantė, daug spalvingų pramogų pačiame mieste ir svajingų pasivaikščiojimų senamiesčiu, kuriame susipažinsite su klasikine skandinavų architektūra.

ARoS

Šiame mieste nusprendžiau apsilankyti būtent dėl šio muziejaus. Didžiuliame pastate pasijausite labai maži, bet čia su kiekvienu aukštu turėsite galimybę palandžioti po įvairius vaizduojamojo meno laikotarpius: susipažinsite su romantizmu, klasikiniais, galbūt Jums nežinomų, skandinavų menininkų darbais, kuriuose vyrauja jūros ir kaimo tematika. Vis dėlto, čia išvysite įspūdingas modernaus meno parodas, kuriose sutiksite šiuolaikinių, pasaulyje puikiai žinomų menininkų darbų ir šiuolaikinių konceptų. Muziejaus salės įrengtos itin patogiai, todėl tikrai veiklos turėsite ne vienai valandai, o erdvėse neteks stumdytis su kitais lankytojais.

Turbūt garsiausias šis muziejus dėl savo Vaivorykštės panoramos. Ant muziejaus stogo yra įrengtas įstiklintas koridorius su skirtingų spalvų, pereinančių iš vienos į kitą, langais, todėl eidami ratu, galėsite pamatyti viso miesto perspektyvą, ne tik pro rožinius akinius. Nuo atsiveriančių vaizdų, kūnu, tikrąja to žodžio prasme, bėga šiurpuliukai.

Orhuso botanikos sodai

Kaip jau minėjau anksčiau, Orhuse neturėjome daug laiko, todėl didžiąją laiko dalį paskyrėme tiesiog grožėjimuisi, tačiau taip pat aplankėme ir ne vieną įrengtą botanikos sodą. Visame mieste išsimėčiusios nedidelės lokacijos, į kurias užėję, galite linksmai pasivaikščioti ir pasigrožėti egzotiškais augalais, o, jei labai šalta, ir sušilti. Šie botanikos sodai yra visiškai nemokami ir prieinami kiekvienam.

Danijos pilys

Pirmą kartą lankantis Danijoje, mane nustebino pilių ir rūmų gausa pačioje Kopenhagoje, tačiau už jos ribų taip pat gausu tvirtovių, kurias, jeigu norite istoriškos kelionės, tikrai vertėtų pamatyti. Juk smagu, vaikščiojant po įvairias menes, pasijausti tarsi „Bridgerton“ ar Jane Austen romanų veikėju.

Jei norisi romantikos, sodų, labirintų, svajingų kanalų ir storų pilių sienų, tikrai rekomenduočiau aplankyti Fiuno saloje esančią Egeskov‘o pilį bei Frederiksborg‘o pilį nedaug nutolusią nuo pačios Kopenhagos.

Egeskov‘o pilis buvo pastatyta dar 1554 metais ir joje gyvenama iki šiol (todėl neturėsite galimybės palandžioti į visus 66 pilyje esančius kambarius), tačiau muziejaus teritorija didžiulė, todėl veiklų tikrai netrūks. Pilyje galima pamatyti ne tik kambarius,  turėsite galimybę išvysti ir itin įdomią žaislų parodą. Skirtinguose teritorijos pastatuose, turėsite šansą pamatyti ir mašinų kolekciją, ir autentiškas madas, ir meno galeriją. Jei labai pavargsite, visada galite prisėsti pievelėje ir pasidaryti nedidelį pikniką pilies soduose arba tiesiog šalia tvenkinio tvirtovės pašonėje.

Kad pamatytume Frederiksborg‘o pilį, galite labai patogiai iš Kopenhagos keliauti traukiniu į Hillerød miestelį. Kelionė užtruks viso labo apie 40 minučių, o pravažiuodami dar išvysite ir įspūdingą Hamleto tvirtovę. Norėdami patekti į Frederiksborg‘o pilį, turėsite kiek paėjėti nuostabia ežero pakrante, nuo kurios atsiveria nuostabus vaizdas į pastatą. Ši pilis kiek tamsesnė ir šiurpesnė, tačiau marmurinę salę, didingą koplyčią, kurioje buvo patepti Danijos valdovai, ir barokinio stiliaus sodą pamatyti būtina. Esminis skirtumas tarp Egeskov‘o ir Frederiskborg‘o pilių, nors iš išorės jos panašios, o ir pastatymo laikotarpis skiriasi pora dešimtmečių, vis dėlto, man pastaroji, pasirodė kiek šiurpesnė ir tamsesnė. Šioje pilyje labiau norisi ieškoti paslapties ir vaiduoklių, o ne romantikos.

Taip pat, tikriausiai visiems teko girdėti garsiąją Hamleto istoriją, kurią užrašė Shakespear‘e remdamasis Amleto, Danijos princo, mitu. Ir iš tiesų pjesės veiksmas vyksta Danijoje, todėl tvirtovę, kurioje garsusis princas spėlioja jam mirti ar nemirti, tikrai įdomu išvysti savo akimis. Jau pats didžiulės pilies vaizdinys ant paties kranto krašto, apsupto vandens, kelią šiurpą. Jeigu sugalvosite užsukti apžiūrėti šios tvirtovės, nenustebkite papuolę ir į viduramžių šventę.

Čia aprašiau vos keletą vietų, kurias teko aplankyti savo kelionių į Daniją metu. Kur dar iš vikingų laikų likę monumentai su runomis, kapavietės, dar daugybė tvirtovių ir interaktyvių muziejų kituose miestuose. Galėčiau rekomenduoti dar ir dar, tačiau šiuo straipsniu norėjau parodyti, jog, jeigu nuspręsite aplankyti šią šalį, kad ir pačią Kopenhagą, tikrai verta paskirti bent vieną kelionės dieną ir aplankyti kitas Danijos vietoves, kuriose rasite ir gamtos, ir romantikos, ir istorijos, ir labai daug literatūros.

Agnė Zėringytė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Susidomėjote? Registruokitės į kursus:

    ĮmonėPrivatus asmuo