Troliai Mumiai – suomiškos ikonos

2024-03-26

Straipsnio "Troliai Mumiai - suomiškos ikonos" paveikslėlis

Troliai Mumiai – suomiškos ikonos

Ar žinojai, kodėl Trolius Mumius galima vadinti tikrais suomių kultūros „brangakmeniais“, įkūnijančiais svarbiausias suomiškojo identiteto vertybės?

Mieluosius Tuvės Jansson sukurtų padarėlių atvaizdus Suomijoje galima pamatyti visur: pradedant nuo suvenyrų, tokių kaip marškinėliai ir puodeliai, iki Finnair lėktuvų eksterjero ir netgi proginių monetų. Nuo pat jų atsiradimo prieš daugiau nei 75 metus buvo rengiami net ir teatro spektakliai, operos bei simpoziumai! Troliai Mumiai yra ne tik vaikų literatūros ikonos. Jie savo nuotykiais ir poelgiais įkūnija vertybes, artimas kiekvieno suomio širdžiai.

Pirmoji vertybė yra tiesiogiai susijusi su unikalia Suomijos gamta. Autorė tai parodo savo knygose dažnai paminėdama tris išskirtines šalies kraštovaizdį puošiančias vietas: salas, švyturius ir, žinoma, jūrą.

Tai parodo suomių išskirtinį ryšį su gamta. Galbūt todėl visa Mumių šeimynėlė su draugais, o ypač filosofuoti mėgstantis klajūnas Snusmumrikas, kaip dera tikram suomiui, negali atsispirti ramiai popietei miško apsuptyje. Dėl šio jo pomėgio, Snusmumriką galima laikyti turbūt pačiu „suomiškiausiu“ Jansson knygų personažu.

Namai taip pat užima ypatingą vietą kiekvieno suomio gyvenime. Kaip ir jiems, taip ir mielajai Mumių šeimynėlei, namai yra atsipalaidavimo ir ramybės vieta, kurioje galima būti savimi bei laisvai bendrauti su draugais prie jaukaus arbatos puodelio.

Dėl savito ryšio su gamta, galima paminėti dar vieną tikrą „suomišką“ vertybę –„susitaikymą“ su atšiaurios gamtos realybe ir besikeičiančiais metų laikais, nuo kurių neįmanoma tiesiog „pasislėpti“. Suomiška žiema yra itin ilga ir negailestinga, todėl tiek suomiai, tiek Troliai Mumiai užsiima veiklomis, kurios gali padėti nuo jos pasislėpti. Kelios iš jų – mėgavimasis mustikkakeitto (liet. mėlynių sriuba) ir korvapuusti (liet. bandelė su cinamonu) bei pasisėdėjimas karštoje saunoje. 

O esminis, Suomijos gyventojus ir Mumius vienijantis, bruožas yra savitas požiūris į realybę – vadinamasis sisu (liet. stoiškas ryžtas; atkaklumas; ištvermė). Jis leidžia tiek veikėjams, tiek suomiams nepasiduoti ir susidoroti su bet kokiu iššūkiu – nesvarbu, ar tai būtų atšiauri žiema, ar kasdienės problemos.

Nori sužinoti daugiau apie suomiškosios kultūros ir charakterio subtilybes, apsilankant Suomijoje? Prisijunk prie mūsų mokyklos jau šiandien!

 

Dar daugiau apie Trolius Mumius rasite mūsų Instagram paskyroje https://www.instagram.com/siaureskryptimi/

 

Dominyka Ragėnaitė

 

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Susidomėjote? Registruokitės į kursus:

    ĮmonėPrivatus asmuo