Ar kada teko patirti ,,muziejų nuovargį”? Prisipažinkime – net ir tiems iš mūsų, kurie save laikome užkietėjusiais turistais, kartais norisi pabėgti nuo paveikslais ir skulptūromis apstatytų salių. “Aplankei vieną nacionalinę meno galeriją – aplankei jas visas”, – pasakytų cinikai.
Jei skaitydami linkčiojate galvą – šis gidas kaip tik jums! Kviečiame kartu su mumis virtualiai pakeliauti po Šiaurės Europos miestus ir susipažinti su keisčiausiais, neįprasčiausiais, absurdiškiausiais jų muziejais.
Šlykštaus maisto muziejus (Malmė, Švedija)
Ar žinojote, kad valgant tradicinį sardinišką casu marzu sūrį rekomenduojama užsidėti akinius, kad jame šmirinėjančios lervos nešokčiotų į akis? O gal teko girdėti apie kinišką ,,delikatesą” – lizdus, pagamintus iš paukščių seilių?
Būtent tokiais ,,skanėstais” puikuojasi Malmėje įsikūręs Šlykštaus maisto muziejus. Kaip ir sufleruoja toks tiesmukiškas pavadinimas, šio muziejaus tikslas – supažindinti lankytojus su keisčiausiais pasaulio valgiais, kurie sukeltų iššūkį net ir stipriausiems skrandžiams.
Šiuo metu muziejuje rasite 80 patiekalų kolekciją. Kai kuriuos iš jų galite ne tik pauostyti, bet ir paragauti patys! Muziejus siūlo degustacijos sesiją, kurios metu bingo lapelyje galite pažymėti, kurių užkančių išdrįsote paragauti.
Lankytojai prie įėjimo vietoj bilieto gauna vėmalų maišelį su muziejaus logo – jei jo vis dėlto neprireiks, galite parsinešti namo kaip suvenyrą!
Islandijos panko muziejus (Reikjavikas, Islandija)
Ar pankų kultūra vis dar tebegyva? Atsakymų galima išgirsti įvairių, bet viena aišku – ji nebus pamiršta dar ilgai. Bent jau taip tikėjosi buvęs Sex Pistols vokalistas Johnny Rotten, nusprendęs viename požeminiame Reikjaviko tualete įkurti Islandijos panko muziejų.
Šis mažytis muziejus skirtas pagerbti Islandijos punk muzikos kultūrai – nuo pat jos ištakų aštuntame dešimtmetyje iki Sugar Cubes grupės iširimo dešimto dešimtmečio pradžioje. Jame rasite nuotraukų ir plakatų kolekciją, muzikos instrumentų ir scenos įrangos, o taip pat ir koncertų įrašų – tiek vietinių atlikėjų, tiek užsienio grupių.
Paradoksų muziejus (Oslas, Norvegija)
,,Tikėkis netikėtumų!” – štai tokiu šūkiu lankytojus pasitinka Norvegijos sostinėje įsikūręs Paradoksų muziejus. Ir, išties, čia rekomenduojama apsilankyti atviraminčiams ir turintiems lakią vaizduotę.
Ar norėtumėte atsidurti kambaryje ir staiga suvokti, kad kabote žemyn galva? O galbūt pasvirduliuoti Paradoksų tunelyje, kuris neleidžia žengti tiesiai, arba klestelėti ant sofos ir išvysti apatinę savo kūno dalį atskirtą nuo priekinės?
Muziejuje galite rasti virš 70 tokių paradoksų – nuo paprastų optinių apgaulių iki interaktyvių mechaninių nuotykių, kurie beveik priverstų patikėti magija. Ką veikti čia turės tiek vaikai, tiek suaugę.
Ripley’s Believe it or Not (Kopenhaga, Danija)
Jei dauguma muziejų jau pradeda darytis nuspėjami, Ripley’s Believe it or Not – tikras gurkšnis šviežio oro. Šiam muziejuj neįmanoma prilipinti etikėtės. Tai – ir neįprasta meno galerija, ir archeologinių artefaktų kolekcija, ir antropologinė ,,keistenybių spintelė”.
Muziejaus tinklo įkūrėjas amerikietis Robert Ripley aplankė 201 šalis ir surinko virš 35 tūkstančių artefaktų. Pirmasis muziejus atvėrė duris 1993 m. Čikagoje, o šiandien jų tinklas apima net 28 muziejus visame pasaulyje! Vieną iš jų ir rasite Danijos sostinėje, netoli Hanso Kristiano Anderseno muziejaus. Jame išvysite džiovintų galvų, pop art skulptūrų, Gineso rekordų laimėtojų istorijų – ir dar daugiau!
Šnipų muziejus (Tampere, Suomija)
Šnipai – dažnas ir daugelio mėgstamas personažo archetipas populiarioje kultūroje. Tačiau ar knygos ir filmai tikrai atspindi realybę? Būtent čia, pirmame šnipų muziejuje pasaulyje, galėsite sužinoti, kas įkvėpė Džeimsą Bondą.
1988 m. įkurtame muziejuje šiuo metu veikia net 17 parodų įvairiausiomis temomis – nuo Šaltojo karo šnipinėjimo technologijų iki melo detektorių. Muziejus taip pat rengia ir verslo vakarėlius, edukacinius ir moksleivių turus, ir netgi bernvakarių ir mergvakarių programas!
Redagavo Agnė Palamarčukaitė