Laisvalaikis su švedų kalba: Ką žiūrėti?

2022-11-10

Pradėjus mokytis naujos kalbos, palengva ateina metas, kai žodžiai ima įgauti aiškias formas ir spalvas. Turbūt lengviausia jas „apčiuopti” – ekrane. Tereikia pasirinkti žiūrėti tai, kas jus sudomins, padės lavinti kalbos įgūdžius ir geriau pažinti šalį, kurią mylite ar jau tuoj tuoj pamilsite. Na, o ilgas lietuviškas ruduo – tikrai geriausias metas atsipalaiduoti ir panirti į naujos kalbos pasaulį: rinkti negirdėtus žodžius, šmaikščius posakius ir įkvepiančias citatas, o po filmo – tikrinti faktus ar apmąstyti herojų pasirinkimus. Mūsų praktikančių Austėjos, Gabrielės ir Giedrės kruopščiai atrinktame sąraše tikrai rasite jums patiksiantį švedišką filmą ar serialą, tad užsikaiskite arbatos ir įsitaisykite patogiau!

Serialai:

  • Clark Olofsson – lengvas, tačiau dėmesį prikaustantis ir nemažą humoro dozę dovanojantis serialas apie visuotiniu mastu pagarsėjusį Švedijos nusikaltėlį Klarką. Šešių epizodų seriale vaizduojamas spalvingas charizmatiškojo Klarko gyvenimas tarp kalėjimo kameros ir nuotykių, kuriuos dažnai vainikuoja banko apiplėšimas. Serialas puikiai perteikia revoliucingą 7-ojo ir 8-ojo dešimtmečių dvasią, gaivališką hipių judėjimą bei leidžia iš naujo atrasti gerai pažįstamas vietas, mat yra filmuotas Lietuvoje. “Klarkas” ypač patiks tiems, kurie nori išmokti šmaikščių, lengvai įsimenamų posakių!
  • Festen ir Eagles – du po tris sezonus turintys serialai apie paauglių ir jaunimo gyvenimą, labiausiai tiksiantys kiek jaunesnei auditorijai. Nesusipratimai, virstantys tragiškais vakarėliais, dramatiški asmeninio gyvenimo posūkiai, komplikuoti santykiai su tėvais, kūno kultas ir liūdna pažintis su psichotropinėmis medžiagomis – apie visa tai ir dar daugiau pasakoja Festen ir Eagles. Abu serialai padės priprasti prie kasdienės kalbos ir jaunimo žodyno.
  • Young Royals – pastaruoju metu itin daug dėmesio socialinėse medijose susilaukęs serialas. Siužetinė linija sukasi apie identiteto paieškas prestižinėje internatinėje mokykloje. Čia griežtas karališkosios šeimos protokolas tampa tiesiog nepakeliamas beužsimezgančiam dviejų jaunuolių romanui. Seriale taip pat skiriama dėmesio priklausomybės nuo medikamentų ir šiuolaikinių technologijų temai.
  • Störst av allt (angl. Quicksand) – įtraukianti kriminalinė drama, kurios baigtį sudėtinga nuspėti. Ar Maja yra šaltakraujė žudikė? Kas iš tikrųjų nutiko šaudynių mokykloje metu? Serialas ne tik nepaleis įtampos siūlo, tačiau ir leis geriau susipažinti su šnekamąja kalba, jaunimo žargonu.
  • Klassen ir Up4noise serialus rekomenduotume moksleiviams arba pradedantiesiems švedų kalbos vartotojams dėl lengvo (ir visgi dažnai su gražiu moralu pabaigoje), daugiausia mokyklos aplinkoje vykstančio veiksmo, dėl progimnazistams pažįstamų situacijų bei nesudėtingos leksikos.
  • Jei jaunimo gyvenimas nelabai domina, labiau norisi serialo apie šeimos gyvenimą bei  santykius, tuomet Bonusfamiljen bus puikus pasirinkimas. Šmaikštaus serialo centre – sutuoktiniai Lisa ir Patrikas, karštligiškai bandantys suvienyti naujai sukurtą šeimą bei vaikus iš ankstesnių santuokų. Nuolatiniai nesutarimai ir nesusipratimai – neišvengiami, dažnai virstantys komiškomis situacijomis, į kurias įsisuka ir buvę sutuoktiniai, giminės ar kolegos.
  • Torka aldrig tårar utan handskar – dar vienas nuostabus serialas apie drąsą mylėti ir skaudžias netektis, priversiantis nubraukti ne vieną ašarą. Aštuoniasdešimtieji Stokholme – negailestingi metai tiems, kurie klauso širdies ir kovoja už savo jausmus, nes visai čia pat tyko nepažinta liga.

Jei bijote, kad serialai gali atimti kiek per daug jūsų laiko, pateikiame jums keletą puikių švediškų filmų pavadinimų:

  • Fanny och Alexander – šis filmas kartu su “Vienas namuose” ir “Hariu Poteriu” kasmet patenka į mūsų prieškalėdinių filmų maratono programą. Nors filmas ne iš trumpųjų (buvo kuriamas kaip mini serialas), bet užburianti scenografija ir puikiai santykių virsmus šeimoje atskleidžiantis siužetas vertas kelių valandų žiūrėjimo. Padalinkite kiekvienam šaltam vakarui po gabalėlį tikrų švediškų Kalėdų!
  • Sameblod – Švedijos istorijos dalis, su kuria kiekvienas turėtų susipažinti artimiau. Samių likimas Švedijoje, deja, buvo pilnas praradimų, prievartos ir kovos dėl savo identiteto. Filmas priartina prie samių identiteto dvilypumo jaunesniojoje kartoje priežasčių ir leidžia geriau suprasti unikalią šių vietinių gyventojų kultūrą.
  • Force Majeure – puikaus švedų režisieriaus Ruben Östlund juodoji komedija, kurioje išgirsite švedų ir norvegų kalbas. Iš pažiūros niekuo neišsiskirianti šeima atostogauja kalnuose. Ramias slidinėjimo atostogas sudrumsčia sniego lavina, nuo kurios, palikęs žmoną ir vaikus, pirmiausia sprunka šeimos tėvas. Šis įvykis supurto apsimestinę šeimos idilę, išjudina senas nuoskaudas, ir susikaupę jausmai ima ristis it sniego gniūžtė. Režisierius nevengia pašiepti veikėjų bailumo, kurti komiškas scenas, tačiau tuo pačiu ir verčia persvarstyti tikrąsias vertybes. Rekomenduojame ir kitus to paties režisieriaus filmus ”Kvadratas” ir ”Liūdesio trikampis”!
  • Gräns – šiurpi, bet įtraukianti šiuolaikinė siaubo istorija apie mistines Skandinavijos būtybes – trolius. Muitinės darbuotoja Tina apdovanota neeiliniu gebėjimu, itin praverčiančiu jos darbe, – užuosti kito baimę. Vieną dieną ji sutinka vyrą, kurio kvapo ji negali perprasti, o gaivališkai jėgai – atsispirti. Nesuvokiama kito trauka kelia gausybę klausimų – kas yra ji, Tina? Ar egzistuoja kažkas tarp to, kas „žmogiška“ ir to, kas „antgamtiška“? Filmas įtrauks į tamsių miškų slepiamas paslaptis ir paskatins pasidomėti skandinaviškų pasakų motyvais.

Jaukių vakarų su švedų kalba!

Paruošė švedų kalbos lektorė Laima

Komentarai uždrausti.

Susidomėjote? Registruokitės į kursus:

    ĮmonėPrivatus asmuo