Laisvalaikis su norvegų kalba: ką žiūrėti ir klausyti?

2023-03-01

Religingas kalbos pamokų lankymas ir sąžiningas namų darbų užduočių atlikimas užima gana mažą dalį užsienio kalbos mokymosi procese. Daug laiko reikia investuoti ir laisvalaikiu, o tai nebūtinai turi būti papildomų vadovėlių vartymas ir žodyno „kalimas“. Linksmas, naudingas ir efektyvus būdas mokytis – skaitymas ir klausymas ta kalba, kurią norisi išmokti. Taip galite apčiuopti spragas jau turimose žiniose ir praplėsti savo žodyną natūraliau. Žiūrėti ar klausytis darosi smagiau, kai kasdien galite suprasti vis daugiau ir daugiau – tai užveda spausti savo limitus dar toliau.

Kad nebūtų taip sunku išsirinkti iš gausybės šaltinių norvegų kalba, čia rasite pasiūlymus ir iš besimokančių norvegų kalbos, ir iš pačių norvegų, kurie mielai padeda internetinėse erdvėse.

Žinoma, kaipgi be serialų ir filmų. Juos žiūrėti galite į pagalbą pasitelkdami subtitrus. Norvegai yra sukūrę nemažai vertų dėmesio darbų:

  • Norsemen (Norvegijoje taip pat žinomas kaip Vikingane) – serialas apie 790-aisiais metais Norheim kaime gyvenusius vikingus. Tai yra komedinio žanro serialas, nesumaišykite jo su kitu labai populiariu serialu Vikingai. Rutuliojantis veiksmui, pagrindinius vaidmenis perima keli veikėjai, o siužete vaizduojamas kasdienis gyvenimas, pilnas įvairių komiškų nesutarimų. Ginčai su kaimyniniais kaimais ir vidiniai konfliktai taip pat neaplenkė serialo personažų. Įdomus faktas: serialas buvo tuo pačiu metu filmuojamas ir norvegų, ir anglų kalba, todėl scenos vaidintos po du kartus tik skirtingomis kalbomis.
  • Ragnarok – fantastinė drama, kurios veiksmas vyksta išgalvotame Edda mieste. Mitologija čia įterpta į fantastikos pilną šiuolaikišką gyvenimą – miestas kamuojamas klimato kaitos ir gausios pramoninės taršos, kurią kelia Jutul šeimai priklausančios gamyklos. Tačiau tai nėra paprasta šeima, iš tikrųjų jie turi antgamtinių galių. Neaiškiomis aplinkybėmis mirus draugui, su kenkėjais kovą pradeda taip pat neįprastas paauglys: po tam tikrų įvykių jis sužinojo, kad jis yra skandinavų dievo Thor‘o reinkarnacija ir turi jo galių. Antrame sezone prie jo prisijungia ir kitų dievų įkūnyti veikėjai. Yra numatomas ir trečias sezonas, tačiau data dar nėra žinoma.
  • Lilyhammer – vienas geriausiai žinomų norvegiškų serialų, Lilyhammer pasakoja apie gangsterį, kilusį iš New York‘o, kuris bandė pradėti naują ramų gyvenimą gana izoliuotame Lillehammer mieste, Norvegijoje. Ten jis pateko dėl pavojaus savo gyvybei ir buvo įsitikinęs, kad su nauja tapatybe jo niekas neras, o tokioje vietoje net negalvotų ieškoti. Tačiau ir Norvegijoje nedingo jo seni būdai, kriminaline veikla ėmė užsiėminėti ir šalyje, kurioje toks nusikalstamumas gana neįprastas. Šis serialas tiktų mėgstantiems kriminalinę dramą su humoro elementais.
  • Skam – daugiausiai populiarumo studentų tarpe sulaukė būtent šis serialas, kuris dominavo Norvegijos reitingus. Skam yra gyvenimiška drama apie paauglius, kurie mokosi turtingoje kaimynystėje įsteigtoje gimnazijoje. Keturi sezonai turi skirtingus pagrindinius veikėjus ir supažindina su šiuolaikinėmis paauglių problemomis: santykių sunkumais, valgymo sutrikimais, seksualine prievarta, homoseksualumu, psichologinės sveikatos problemomis, religija, uždrausta meile ir kt. Taip pat buvo įdomus reklamavimo metodas: socialinėse medijose buvo skelbiami įrašai, kuriuose buvo video ištraukos, pokalbių ištraukos, veikėjų socialinių medijų įrašai, jie netgi turėjo savo profilius, su kuriais žiūrovai galėjo tiesiogiai bendrauti. Kadangi šios temos tikrai aktualios ir pristatymo konceptas kiek neįprastas, serialas sulaukė beprotiško pasisekimo ne tik Skandinavijoje, bet patraukė ir pasaulinės auditorijos dėmesį.

Nors serialai ir puikūs, tačiau juos peržiūrėti ir įsigilinti į norvegų kalbos įpatumus gali užtrukti ganėtinai daug laiko. Dėl to puiki alternatyva yra filmai, kuriuos galite žiūrėti patogiai įsitaisę po ilgos dienos.

  • Trollhunter – fantastinis dokumentinis filmas, kurį galima rekomenduoti norintiems susipažinti su norvegiška kultūra ir humoru. Jame grupelė studentų lydi ir filmuoja medžiotoją, kurį įtarė nelegaliu meškų medžiojimu, tačiau buvo atskleista, kad iš tikrųjų medžiojami troliai, kurie ėmė kelti pavojų gyventojams. Tai buvo paslaptis, laikoma nuo visuomenės, o įrodymai ir nusikaltimo scenos buvo maskuojamos kaip brakonieriavimas. Vienas dalykas vedė prie kito, po kelių susidūrimų su troliais ir kelių prarastų gyvybių buvo nuspręsta apie trolių egzistavimą pranešti visuomenei.
  • Verdens verste menneske – romantinė drama, kuri sulaukė gana didelio pasisekimo pasauliniu mastu. Šis filmas gavo daugybę apdovanojimų nominacijų, tarp kurių buvo ir du populiarieji Oskaro apdovanojimai. Filme pasakojama apie jauną moterį vardu Julie, kurios gyvenimo kelias kupinas kliūčių, neapsisprendimo ir dramos. Šiais laikais toks gyvenimas gana įprastas, nes dabar karjerą keisti nėra labai sudėtinga, užtenka turėti tam noro. Veikėjos romantinis gyvenimas taip pat komplikuotas ir pilnas staigmenų, kurios nėra labai malonios. Šie keturi metai gyvenimo kelio paieškų leido Julie geriau pažinti save.

Nenorintiems sutelkti dėmesio į ekranus ar tiesiog prireikus muzikinio fono, norvegišką atmosferą sukurti galite klausydamiesi norvegiškos muzikos. Norvegijoje Eurovizija yra labai populiari, tad galima teigti, jog ką jau ką, bet muziką norvegai tikrai mėgsta.

  • Gabrielle Leithaug (sceninis vardas Gabrielle) – pop muzikos mėgėjams ši atlikėja tikrai patiks, o žiūrėję anksčiau minėtą serialą Skam jau gali atpažinti keletą jos kūrinių. Kai kurios dainos yra ramesnės ir tinka jaukiai, ramiai atmosferai, tačiau yra ir dainų su elektronikos elementais, kurie ragins šokti ir judėti.
  • Kaizers orchestra – neseniai po ilgos pertraukos į muzikos sceną grįžusi alternatyviojo roko grupė, kuri apdainuoja tamsesnes temas, tokias kaip mafija, karas, pasipriešinimas, gyvenimas ir mirtis, išdavystė ir kitos žmogiškosios problemos.
  • Synne Vo – save „petarda“ vadinanti atlikėja kuria pop žanro muziką, kurioje nemažai gyvenimiškų temų ir jausmų.
  • Sondre Justad – kelis labai populiarus hitus parašęs atlikėjas, jas atlieka šiaurės Norvegijos dialektu, dėl ko gali skambėti kiek kitaip. Dainose atsiskleidžia jo jausmai, dažnai apdainuojama meilė ir širdgėla.

Tokio tipo dainų klausytis ir mokytis yra lengviau, negu Norvegijoje ir visoje Skandinavijoje labai populiarios metalo ir sunkiojo metalo muzikos. Tačiau norintiems susipažinti su kultūra pasirinkimų yra didelė galybė, pvz. Ulver, Wardruna.

Žinoma, muzika nepadės taip gerai susitelkti ties žodynu, tad tinklalaidės taip pat yra geras būdas mokytis klausant.

  • Relax With Slow Norwegian – ASMR tipo įrašai, kuriuose kalbama ramiai ir lėtai, kad būtų lengva suprasti. Kartojami žodžiai, frazės, skaitomos pasakos ir dainuojama. Kadangi ši tinklalaidė priklauso hipnoterapeutei, ji pasitelkia savo metodus mokymui, nes mes galime mokytis net kai klausome miegodami. Fone grojanti muzika ar gamtos garsai labai nuramina, ir paruošia geram miegui.
  • Forklart – Aftenposten laikraščio valdoma tinklalaidė, kurioje per 15 minučių paaiškinamos svarbiausios to meto temos. Puikiai tinka neturintiems daug laiko, bet norintiems kažką naujo sužinoti kasdien.
  • Norskpodden – pamokos apie norvegų kalbą ir kultūrą linksmiau. Kalbama apie gramatiką, idiomatiką, ir kitus norvegiškus dalykus.

Jeigu dar per sunku mokytis iš klausos ir norisi daugiau paskaityti, bet kada galite paskaityti Norvegijos populiariausią laikraštį Aftenposten arba naujienų portalą Dagbladet, kur rasite straipsnius apie visas šalies aktualijas. Jeigu tekstai atrodo per daug sudėtingi, yra ir alternatyva turintiems skaitymo sutrikimų arba besimokantiems norvegų kalbos – Klar Tale. Ten paprastesne kalba rašoma apie vietines ir pasaulines temas, sportą, kultūrą.

Komentarai uždrausti.

Susidomėjote? Registruokitės į kursus:

    ĮmonėPrivatus asmuo