Laisvalaikis su danų kalba: ko klausyti ir ką skaityti?

2023-03-17

Pirmojoje straipsnio dalyje sužinojote, kokius filmus ir serialus galite žiūrėti, kad greičiau įsisavintumėte kalbą. Vis dėlto, dirbant namų ruošos darbus, gaminant maistą ar sportuojant serialo nepažiūrėsi, o kažko naujo išmokti visgi norisi. Šįkart dalinamės rekomendacijomis, ko klausyti ir ką skaityti, norint lavinti savo danų kalbą. 

Tinklalaidės

 • Jeigu kalbos mokotės todėl, jog planuojate persikelti į Daniją, rekomenduojama paklausyti tinklalaidės How to Live in Denmark. Nors ji nėra danų kalba, ten trumpesniuose nei 10 minučių epizoduose išgirsite apie gyvenimo Danijoje ypatumus.
 • DanishClass101.com tinklalaidė siūlo vos kelių minučių pamokėles apie kalbos pagrindus. Pavadinimo galūnė išduoda, jog yra ir tokio pat pavadinimo tinklapis, kuriame gausu pamokų nuo pačių pagrindų iki pažengusiųjų lygių. Norint priėjmo prie daugiau informacijos, deja, teks pakrapštyti piniginę. Tačiau norintiems „išbandyti naujus vandenis“ ten yra ir nemažai nemokamų pamokėlių.
 • Danijoje džiazas galbūt ir nėra labai populiarus, bet džiazo atlikėjai turi jiems paskirtą tinklalaidę Radio Jazz København. Joje pasakojama apie džiazo atlikėjus ir grojama muzika, tad labiau yra rekomenduojama pažengusiems studentams. Pasiklausyti, žinoma, galima ir taip gerai nesuprantant kalbos, visgi muzika peržengia visus kalbos barjerus.
 • Viena iš populiariausių tinklalaidžių Danijoje leidžiama nuo 2009 metų – Third Ear. Joje pasakojamos tikros kriminalinės istorijos, o nesidomintiems kriminalu yra ir kitokių įdomių pasakojimų, pavyzdžiui apie kelionę į Marsą, apie doppelganger‘ius ir kt.
 • Pasiekę pažengusiųjų lygį jau gali klausyti daugumos tinklalaidžių, tad pasirinkti daugiau galite apsilankę Danijos transliavimo platformoje dr.dk/lyd.

Muzika

 • Elektroninės pop muzikos mėgėjai jau galbūt yra girdėję apie danų atlikėją Medina, kadangi jos daina Kun For Mig dažnai užgrodavo ir lietuviškose radijo stotyse.
 • Rasmus Seebach jau įpusėjo antrą dešimtmetį muzikos industrijoje. Jo dainos gana emocingos ir kai kurios iš jų yra paskirtos specifiniams asmenims ar įvykiams. Atlikėjas yra gana populiarus Danijoje ir Švedijoje, daug jo kūrybos užėmė aukštas vietas Danijos TOP sąrašuose, taip pat pasiekė ir Švedijos TOP50.
 • Sys Bjerre į Danijos muzikos sceną įsiveržė 2008 metais su hitu Malene, po kurios sekė ir pilnos apimties pop muzikos albumas Gør Det Selv, pasiekęs didelio pasisekimo.

Literatūra

Svarbi mokymosi dalis yra ir skaitymas, kadangi tada visą sakinį ar tekstą gali matyti prieš save ir analizuoti kiekvieną raidę, žodį, kablelį. O kad medžiaga nebūtų tokia sausa, visada galima paskaityti kažką vertingo – taip ir tobulinsite kalbos žinias, ir sužinosite daugiau apie kultūrą, pasaulį.

 • Pradedantiesiems mokiniams tiktų vaikams skirta knyga, kurioje galima rasti ir suaugusiems tinkamo humoro – Bjarne Reuter knyga Kidnapping, kuri yra pirmoji dalis knygų serijoje. Jame pasakojama apie berniuką vardu Bertram ir jo šeimą. Problemingas dėdė sugalvojo, kad būtų gera idėja pagrobti milijonierių vaiką ir prašyti išpirkos. Išpirka, pasak jo, turėjo padėti šeimai atsistoti ant kojų, kadangi jie buvo tokie neturtingi. Nors tekste yra šiek tiek vietinio dialekto, suprasti neturėtų būti labai sunku.
 • Danijoje gerai žinomas rašytojas Hans Scherfig yra parašęs daug kūrinių, iš kurių daugiausiai pripažinimo sulaukė Det Forsømte Forår, Frydenholm, Idealister ir Skorpionen. Tačiau pradėti galite nuo Den forsvundne fuldmægtig – satyrinio tipo kūrinio, kuriame pašiepiama XXa. 4-ojo dešimtmečio buržuazinė Danijos visuomenė. Nors knygoje nagrinėjama sudėtinga tema – paslaptingas dviejų vyrų dingimas –, pradedantiesiems mokiniams tekstas neturėtų būti labai sunkiai įkandamas.
 • Johannes V. Jensen knyga Kongens fald yra laikoma viena svarbiausių XXa. romanų Danijoje, už kurį autorius pelnė Nobelio prizą. Ši knyga labiau tinkama pažengusiems skaitytojams, kadangi pradedantiesiems gali būti per daug sudėtinga sekti siužetą. Šiame istoriniame portrete aprašomas XVIa. pr. karaliavęs karalius Kristianas II, kuris, pasak Jensen, buvo „Danijos didybės stokos įkūrėjas“.
 • Svarbu paminėti ir vieną labai svarbų asmenį, kuris buvo gana kontroversiškas – poetą ir politinį aktyvistą Yahya Hassan. Jis buvo palestiniečių kilmės, tačiau gimė ir augo Danijoje. Jo poezija kritikavo islamo religinį ekstremizmą ir Danijos politiką, susijusią su migrantais ir dalyvavimu ginkluotuose konfliktuose. 2013m. išleistas poezijos rinkinys Yahya Hassan buvo perkamiausias debiutinis poezijos rinkinys Danijoje. Dėl tokio tipo kūrybos poetas sulaukė įvairių reakcijų, nuo pačių geriausių iki grasinimų susidoroti – buvo net užpultas ir sužalotas. Antrasis rinkinys Yasya Hassan 2 buvo išleistas 2019m., tačiau jis buvo paskutinis, kadangi 2020m. poetas, deja, mirė.

Komentarai uždrausti.

Susidomėjote? Registruokitės į kursus:

  ĮmonėPrivatus asmuo