Kultūra: skandinaviškas interjero dizainas

2022-12-29

Meilė Šiaurės šalims, jų kultūrai, gyvenimo būdui ir kalboms atvedė švedų kalbos universitete besimokančias Rusnę ir Karoliną atlikti praktiką Šiaurės kryptimi. Merginos atkeliavo ne tik įgyti naujų žinių ir išmokti naudingų dalykų, praversiančių ateityje, tačiau ir pasidalinti savo energija, kūrybiniais sumanymais ir neblėstančiu susižavėjimu skandinavišku dizainu su visais “Šiaurės kryptimi” bendruomenės nariais. Net neabejojame, kad skandinaviškas dizainas – mielas jūsų širdžiai, tad kviečiame sužinoti daugiau!

Karolina: Ar girdėjote, kad to, ką vadiname „Skandinavišku interjero dizainu“, istorija prasidėjo 1930 m. Stokholmo nacionalinėje dizaino ir architektūros parodoje, kur Skandinavijos dizaineriai ėmėsi pritaikyti funkcionalizmo koncepciją ir sukūrė „demokratinio“ dizaino terminą? Buvo kuriami ne tik funkciją atliekantys, bet ir stilingu dizainu akį traukiantys baldai, kurie būtų prieinami ir įperkami visoms socialinėms klasėms. Tad nenuostabu, kad neilgai trukus skandinaviškas interjero dizainas savo paprastumu ir funkcionalumu užkariavo pasaulį – kiekvienam norisi grįžti į namus, kuriuose gera gyventi.
Nuo 1930-ųjų iki 1960-ųjų buvo sukurta daugybė skandinaviško interjero dizaino kūrinių, kurie ir padėjo garsinti šį dizainą visame pasaulyje. Danų dizaineris ir architektas Arne Jacobsen sukūrė visų trokštamą kiaušinio formos kėdę (angl. Egg Chair), švedas Nisse Strinning sukonstravo lentyną „String“, o ikoniniu Suomijos dizaino kūriniu laikoma Alvar Aalto ir jo žmonos Aino vaza.
Pažvelkite, kokios švelnios formos! Tai – daiktai, kuriuos taip ir knieti paliesti, stebėti, kaip stikle žaidžia šviesa. Nenuostabu, kad šių darbų kūrimo laikotarpis yra vadinamas skandinaviško dizaino aukso amžiumi, tai yra niekada nesenstančios, prie visko derančios detalės, iš kurių galima semtis įkvėpimo ir kurti savo svajonių namus. Puikūs, labai vertingi kūriniai, kuriuos labai, labai mielai priglobčiau savo namuose!

Rusnė: O koks skandinaviškas dizainas šiandien? Įdomu stebėti tai, kad pagrindiniai šio dizaino principai liko beveik nepakitę. Ir turbūt būtų keista, jei, kalbėdami apie skandinavišką dizainą, nepaminėtume baldų ir namų aksesuarų parduotuvės IKEA. Ji iki šių dienų didina susidomėjimą Skandinavija ir neša žinią apie šiaurietišką dizainą. Daugelis būtent IKEA dėka, savo namuose turime daiktų, įprastų ir švedų, danų ar norvegų būstams. Tai minimalistinio dizaino, žemės tonų, funkcionalūs baldai ir kiti daiktai, kurie mano bendraamžių tarpe yra tikrai labai populiarūs. IKEA kūrėjų darbai puikiai parodo, kad paprastas, praktiškas daiktas gali būti ir stilingas, išradingo dizaino, toks, kurį norisi paglostyti akimis praeinant pro šalį. Beje, kai kurie IKEA dizainerių darbai taip pat tapo tikromis dizaino ikonomis, pavyzdžiui sofa “Troligen” (Johann Bertil Häggström) ar “Skye” šezlongas (Tord Björklund).

Karolina: Mane skandinaviškas dizainas pirmiausia žavi savo harmonija su aplinka ir siekiu kurti daiktus, kurie tarnautų ilgai ir būtų draugiški gamtai. Skandinavai geba savo meistriškumą atskleisti pasitelkdami natūralias medžiagas, tokias kaip medis, stiklas, akmens dirbiniai ir oda. Švarus, daugiafunkcis, patogus dizainas – svarbiausi skandinaviško dizaino stiliaus elementai. Na, o minalistinės detalės suteikia tą išskirtinumo jausmą, tarsi liudydamos, jog jaukią buitį galima kurti be perteklinio vartotojiškumo. Prisimenu auksinę švedų taisyklę – lagom – visko tik tiek, kiek reikia. Turime tiek daug visko, kad mažiau jau seniai tapo daugiau!

Rusnė: Pritariu! Na, o atėjus tamsiajam metų laikui, namuose ypač norisi to skandinaviško jaukumo. Pirmiausia – kuo daugiau šviesos! Apšvietimas, dėl itin didelių temperatūros ir natūralios dienos šviesos pokyčių, Šiaurės šalyse yra labai svarbus. Skandinavai retai naudoja lubinius šviestuvus, o jaukumą namuose kuria daugybe smulkesnių apšvietimo elementų. Staliniai ir grindų šviestuvai, kalėdiniu laikotarpiu – lemputės, Kalėdų žvaigždės, žvakės languose, ugnis židinyje – išsklaido šviesą po visus namų kampelius, suteikdami jaukaus paslaptingumo tamsiems vakarams Šiaurėje. Skandinavai taip pat patartų derinti vėsius tonus, pavyzdžiui, pilką ir baltą, su kontrastingomis spalvomis, tokiomis kaip juoda; naudoti natūralias medžiagas – odą, metalą, stiklą, medį, o interjerą puošti augalais ir kruopščiai parinktomis smulkmenomis bei nepamiršti kokybiškos tekstilės.

Karolina: Ir visai nesvarbu, koks jūsų būstas – erdvus namas ar bendrabučio kambarys – skandinaviško dizaino principai padeda susikurti trokštamą tvarkos ir jaukumo pojūtį, jei tik būsime išradingi. Kuo mažiau nereikalingų pirkinių, kuo daugiau praktiškų sprendimų įvairiems daiktams laikyti, natūralių medžiagų, žemiškų tonų ir šiltos šviesos! Linkime šiltų vakarų ir jaukių švenčių jūsų skandinaviškuose namuose!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Susidomėjote? Registruokitės į kursus:

    ĮmonėPrivatus asmuo