Kultūra: Šaunieji Petsonas ir Findusas: dėdulės ir katinėlio fenomenas, užvaldęs Švediją

2022-07-22

1983– iaisiais Opal leidykloje, paskelbusioje tradicija tapusį paveikslėlių knygos konkursą, apsilankė vyras, nešinas portfeliu. Kukliai prisistatęs jis išsitraukė iš portfelio rankraštį, akimirksniu pakerėjusį tuometinį Opal kolektyvą – knyga, nustebinusi nauja, kitokia derme tarp rašytinio ir vizualinio teksto, netrukus buvo paskelbta konkurso nugalėtoja ir išleista. Tai buvo debiutinė Sveno Nordqvisto, dabar jau tapusio vienu garsiausiu rašytoju ir iliustruotoju vaikams Švedijoje, knyga – „Agaton Öman och alfabetet“. Visgi šis rašytojas ne tik Švedijoje, bet ir visame pasaulyje išgarsėjo savo knygomis apie keistuolį dėdulę Petsoną ir jo žvitrųjį katiną Findusą.

Svenas Nordqvistas, gimęs 1946 m. Helsinborgo mieste, studijavo architektūrą Lunde. Kiek dėstytojavęs ir dirbęs architektu jis pamažu pradėjo vis dažniau užsiimti vadovėlių, grožinės literatūros iliustravimu, reklamų bei atvirukų piešimu ir tapo laisvai samdomu iliustruotoju. Sudalyvavęs leidyklos Opal organizuotame paveikslėlių knygų konkurse jis pradėjo kelią su sava kūryba, o didysis proveržis įvyko 1984 m.,  pasirodžius knygai „Pannkakstårtan“ – „Blynų tortas“ – kai Švedijos vaikai pirmąjį kartą susipažino su Petsonu ir Findusu. Nuo to laiko pasirodė dar ne vienas pasakojimas apie dėdulę ir jo katiną, tiek kiek didesniems skaitytojams, tiek patiems mažiausiems, o kur dar įvairios užsiėmimų knygelės, kuriose vaikai mokosi skaityti, rašyti, receptų knyga bei kitokie leidiniai apie šiuos du garsiuosius veikėjus.

Pasakojimai apie Petsoną ir Findusą, kaip kad dažnai sakoma, patraukia ir jauniausias, ir seniausias širdis: istorijos apie katinėlį, kuris visuomet užsispyrėliškai siekia savo, bei jo geriausią draugą dėdulę Petsoną lydi ne viena kartą tiek Švedijoje, tiek Lietuvoje. Paprastame švediškame kaime vykstantis veiksmas iš pradžių gali pasirodyti per primityvus, tačiau istorijos apie šiuos šauniuosius veikėjus kupinos geraširdiško humoro ir žavingo naivumo. Petsonas – ramus, ne itin kalbus dėdulė, kuriam patiko leisti laiką vienam iki tol, kol jo namuose apsigyveno kaimynės atneštas katinėlis Findusas. Kai Petsonui norisi pabūti vienam, Findusas dūksta su vištelėmis, bet šiaip – visi kartu jie patiria daug įvairiausių nuotykių. Pasakojimai apie blynų tortą, atsikrausčiusį gaidį, mažylio Finduso pradingimą, niūriąsias Kalėdas bei galybė kitų nuotykių puikiai pažįstami ir Lietuvos skaitytojams. Kas gi galėtų labiau sužavėti nei katinėlis, sodinantis darže mėsos kukulaičius, ir dėdulė, nors ir ne visai priimamas savo kaimynų, bet toks nuoširdus ir puikiai besirūpinantis savo katinu?

Knygos užburia sinteze tarp iliustracijų ir teksto, piešinių detalumu ir mažaisiais naratyvais, kuomet puslapių kampeliuose muklos sprendžia tarpusavio santykius ar pašonėje atsiradusios vištelės užsiiminėja savo reikalais. Idiliški kasdienybės vaizdeliai, persmelkti šmaikščių kaimo gyvenimo peripetijų ir nuotaikingo humoro, užburia ir pritraukia kiekvieną, atsivertusį šias knygas. Nenuostabu, kad knygų apie Petsoną ir Findusą teises yra nusipirkusios begalė leidyklų iš įvairiausių pasaulio šalių: knygos išverstos į net tris samių kalbas, afrikaans, vietnamiečių kalbą ir dar daug kitų. Vis dėlto, nepaisant didelio serijos populiarumo, Svenas Nordqvistas vis dar iliustruoja ir kitų autorių knygas: jis nupiešė iliustracijas Jujjos Wieslander knygoms apie šauniąją karvę Mamulę Mū, o visai neseniai pasirodė jo nuostabiai iliustruota paveikslėlių knyga apie Dovydą ir Galiotą. Tad net ir dabar, sukūrus bei prisidėjus prie tiek daug knygų, jis džiugina mažuosius ir vyresniuosius skaitytojus, kurie tarpusavyje kartais kuždasi – „O galgi pasirodys dar viena knyga apie Petsoną ir Findusą?“

Pasekite Petsoną ir Findusą Instagram: https://www.instagram.com/pettsonfindus_official/

Knygų apie Petsoną ir Findusą vertėja,  švedų kalbos lektorė ir literatūros entuziastė Greta Barkauskytė

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Susidomėjote? Registruokitės į kursus:

    ĮmonėPrivatus asmuo