Kino klasika: Olsen Banden iš Danijos

2023-09-11

Straipsnio apie kiino klasika: Olsen Banden iš Danijos paveikslėlis

Agnė Zėringytė

Šiuolaikinis skandinavų kinas daug kam pažįstamas, o tiems, kam dar neteko susipažinti, Danijos vardą garsina tokie aktoriai kaip Mads Mikkelsen iš garsiojo „Hanibalo“ serialo ir puikių, pasaulinio pripažinimo sulaukusių filmų,  ar Nikolaj Coster – Waldau iš „Sostų karų“. Vis dėlto, nedaugeliui teko susipažinti su danų kino klasikos pavyzdžiais, o vienas garsiausių jų – Olsen Banden (liet. „Olseno gauja“). Šią filmų seriją kūrė garsus danų režisierius Erikas Ballingas, kuris pažėrė ne vieną šedevrą, įsirašiusį į danų kino ir televizijos istoriją: garsųjį serialą „Matador“ bei „Huset på Christianshavn“ (liet. Namas Kristianshaune).

Ieškantiems jaukaus vakaro praleidimo būdo su nostalgišku, šiltu ir juokingu filmu – Olsen Banden, tam gali būti puikus pasirinkimas. Kodėl? Jeigu jums nostalgiją ir juoką kelia tokie veikėjai kaip garsusis britas Ponas Bynas, tuomet ši filmų serija jums puikiai tiks. Besidomintiems danų kultūra taip pat tai gali būti puiki kultūros reprezentacija. Visas filmų veiksmas vyksta Danijoje, įtraukiant į nusikaltimus net lego kaladėles, daniškus valgius bei pagrindinį Danijos teatrą bei „antrąjį“ himną, todėl šie filmai gali tapti puikiu būdu susipažinti su kitokia, ne į hygge, orientuotą danišką kultūrą per visą daniško humoro grožį.

„Olsen Banden“ pirmasis filmas pasirodė dar 1968 metais, o paskutinis kino teatrus pasiekė po trisdešimties metų – 1998. Olseno gauja susilaukė tokio populiarumo Danijoje, jog iš viso buvo sukurta 14 filmų. Pats komedijos siužetas nėra sudėtingas – kiekvienas filmas prasideda Egono Olseno išėjimu iš kalėjimo, kur lauke jo laukia kiti du gaujos nariai – Benny ir Kjeldas. Kjeldo namų virtuvėje, aplink slampinėjant itin ryškaus charakterio Yvonne, kuri nuolat svajoja, kaip panaudotų pinigus. Egonas kiekviename filme pristato naują, neįtikėtiną, sunkiai įgyvendinamą planą, kaip prasimanyti pinigų, bet dažniausiai šis planas neišdega ir jis vėl atsiduria kalėjime, kas pakloja pamatą naujo filmo kūrybai. „Olsen Banden“ – paprastos struktūros nostalgiška komedija, kuri neapsiriboja paviršutiniškumu. Čia atsiranda ir santykių problematikos, ir moralinių išvedžiojimų ir žmogiškos tuštybės reprezentacijos, kuri paslepiama po linksmu ir neįpareigojančiu siužetu.

Kokią reikšmę Olsen Banden turi daniškai kultūrai? Galima tvirtai sakyti, kad tai yra didžiulė jos raiškos ir puikios reprezentacijos dalis. Olsen Banden yra danų kino klasikos pavyzdys, kuris susilaukė daug dėmesio kaip ir garsus serialas „Matador“, kurį pažiūrėti bent kartą per metus danams yra tiesiog privaloma. Siužetas apie garsiąją banditų trijulę paplito ir už pačios Danijos ribų: Skandinavijos sesės Švedija ir Norvegija taip pat perkūrė filmą ir pristatė savo Olseno gaujos versijas. Olsen Banden atributikos galima nusipirkti vietinėse Danijos suvenyrų parduotuvėse, o kino teatrų sienas papuošia Olsen Banden visų trijų banditų garsusis siluetas. Tiems, kas prijaučia daniškai kultūrai ir domisi kinu yra tiesiog privaloma pamatyti šį juokingą, itin danišką šedevrą, kuris paliks jus pakilios ir linksmos nuotaikos, nesvarbu, ar peržiūrėsite vieną dalį ar visus keturiolika filmų.

Nuoroda į vieną garsiausių filmų epizodų: https://www.youtube.com/watch?v=UuAevxbgjc8&t=76s

Komentarai uždrausti.

Susidomėjote? Registruokitės į kursus:

    ĮmonėPrivatus asmuo